Wednesday, March 30, 2016

Cost v. benefits

Okay.  The Friatta I bought at Sam's Club was $12 for 7 servings.  Tasty, and cheaper than many fast food things, but let me break down the costs* for making your own by the recipe I found. 

Great Value sausage: $2.75/lb (recipe takes 1/2 lb), 15 minutes to cook whole pound of sausage
Farmer's Market Eggs: $0.97/doz (buy 2, because the recipe takes all of 1 carton)
Highland Heavy cream (1 cup): $1.94 (recipe takes 1/2 of this, so this makes egg muffins twice)
Great Value shredded cheese: $4.22 per 4 c bag (1 c per recipe)

So, cash cost is $10.47 pre-tax.  For around 2 dozen small muffins, or one dozen big muffins. 

How much time does it take to make this?  Say fifteen minutes to cook the sausage (mix the rest of the things while you do that, and you're taking no more time) and preheat the oven, another minute to pour the mixture into the sprayed or buttered muffin tins, and thirty minutes to cook.  Figure minimum wage hourly cost (what a fast-food worker deserves to make), and you've got about $5.73 worth of time spent.

Your total, for one dozen servings, comes out to about sixteen dollars, cash plus time, or about $1.35 per serving, vs. the premade cost of $1.75 per serving.  If you leave out the time costs (which isn't much), it's under a dollar per serving. 

The other major bonus to making it yourself?  You choose what goes into it, which may well bulk your price, but will also be healthier than the premade (i.e., adding mushrooms, onions, peppers, spinach, etc. costs more for the initial outlay, but...yeah, it adds more, in my opinion than it costs).

*Prices from my local Walmart.  Your costs may vary...on all of it.

2 comments: